Άσκηση ετοιμότητας σεισμού

Η 13η Οκτωβρίου έχει ορισθεί από την Παγκόσμια Κοινότητα ως Διεθνής Ημέρα για την Μείωση του Κινδύνου Καταστροφών. Έτσι, την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου 2023, κατά τη διάρκεια της 5ης διδακτικής ώρας,  πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η πρώτη για εφέτος άσκηση ετοιμότητας σεισμού. Σκοπός της άσκησης ήταν η ενημέρωση των μαθητών/τριών για τις ενέργειες κατά τη διάρκεια και μετά τον σεισμό και, ασφαλώς, η διασφάλιση της ετοιμότητας και της αποτελεσματικής αντιμετώπισης ενδεχόμενου σεισμού. Η άσκηση οργανώθηκε από την καθηγήτρια του σχολείου κα Ζαπουνίδου Χρυσή, η  οποία φρόντισε για τον σωστό συντονισμό της. Τα παιδιά επέδειξαν την απαιτούμενη προσοχή και η άσκηση ολοκληρώθηκε ικανοποιητικά και σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το «Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών – Μνημόνιο Ενεργειών» του Σχολείου μας.