Οδηγίες για τις εξετάσεις – Μαθητές

ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

1. Οι μαθητές πρέπει να βρίσκονται έγκαιρα στο σχολείο , αλλά θα μπαίνουν στις τάξεις μόνο όταν  χτυπήσει το κουδούνι.
  2. Οι μαθητές θα τοποθετηθούν στις θέσεις τους από τους επιτηρητές της πρώτης μέρας σύμφωνα με τη θέση τους στον κατάλογο του τμήματος. Οι θέσεις αυτές θα είναι μόνιμες για όλες τις μέρες των εξετάσεων.
  3. Κανένας μαθητής δεν επιτρέπεται να αλλάξει θέση. Αν όμως του το ζητήσει ο επιτηρητής, είναι υποχρεωμένος να συμμορφωθεί χωρίς καμιά αντίρρηση.
  4. Κανένας μαθητής δεν μπορεί να βγει από την αίθουσα της εξέτασης πριν περάσουν 30΄.
  5. Οι μαθητές που για κάποιο σοβαρό λόγο καθυστερήσουν όχι περισσότερο από 30΄μπορούν να μπουν στην αίθουσα της εξέτασης μόνο με σημείωμα του Διευθυντή.
  6. Κατά τη διάρκεια  της εξέτασης δεν επιτρέπεται για κανένα λόγο η έξοδος μαθητή από την τάξη και η επιστροφή του σ? αυτή. Σε πολύ σοβαρές περιπτώσεις πρέπει να ειδοποιείται αμέσως ο Διευθυντής .
  7. Οι μαθητές, όταν θα προσέρχονται στην αίθουσα της γραπτής εξέτασης, θα φέρουν μαζί τους μόνο τα αναγκαία αντικείμενα: 2 στυλό χρώματος μπλε ή μαύρου, κοινό μολύβι, γομολάστιχα, γεωμετρικά όργανα στα μαθηματικά κ.λ.π. Ο δανεισμός δεν επιτρέπεται.
  8. Οι μαθητές δεν πρέπει να έχουν μαζί τους  οποιαδήποτε σχετικά ή άσχετα με το εξεταζόμενο   μάθημα βιβλία ή σημειώσεις. Θα γράφουν μόνο με στυλό και θα χρησιμοποιούν το κοινό μολύβι για την κατασκευή σχημάτων.
  9. Η χρήση κινητών τηλεφώνων στο σχολείο δεν επιτρέπεται .
  10. Η χρήση υπολογιστικής μηχανής και διορθωτικού απαγορεύεται.
  11. Οι μαθητές πρέπει να έχουν υπόψη τους ότι στην αξιολόγηση του γραπτού λαμβάνονται σοβαρά υπόψη η καθαριότητα, η ορθογραφία, και η καλή διατύπωση του γραπτού.
  12. Δε θα πλησιάζουν τις αίθουσες που γράφουν άλλοι μαθητές, για να μην ενοχλούν.
  13. Όταν τελειώσουν την εξέταση του μαθήματος αποχωρούν από τις αίθουσες χωρίς φωνές .
  14. Δεν καταστρέφουν τα βιβλία .

ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ  –  ΔΟΛΙΕΥΣΗ

Δολίευση:  Η δολίευση δεν έχει κανένα ελαφρυντικό.  Ο σχετικός κανονισμός αναφέρει: «Μαθητής που συλλαμβάνεται να αντιγράφει σε γραπτές εξετάσεις, βαθμολογείται με το βαθμό 1 (ένα).  Όπου είναι δυνατό τα στοιχεία από τα οποία αντέγραψαν επισυνάπτονται στο γραπτό του δοκιμίου.  Ανάλογα μέτρα λαμβάνονται και για τους μαθητές που αλληλοβοηθούνται την ώρα της εξέτασης.  Οι μαθητές που συλλαμβάνονται να αντιγράφουν από σημειώσεις ή από συμμαθητές τους, βαθμολογούνται με μονάδα.

Η ΕΞΕΤΑΣΗ
Κατά τη διάρκεια της εξέτασης:
Να διαβάσετε καλά όλα τα θέματα και να εκτιμήσετε ποια από αυτά γνωρίζετε καλύτερα. Ξεκινήστε να γράφετε αυτά και τόσα θέματα όσα σας πουν  οι συνάδελφοι , αφού η σειρά που θα απαντήσετε δεν παίζει κανένα ρόλο, αρκεί να σημειώνετε ακριβώς ποιο θέμα απαντάτε.

Πριν απαντήσετε, βεβαιωθείτε ότι η απάντηση που σκέφτεστε είναι η σωστή, σκεπτόμενοι ξανά τα αντίστοιχα κομμάτια.
Ο χρόνος είναι αρκετός για να απαντήσετε σε όλα τα θέματα.

Καλό είναι να υπάρχει μία τακτική για την αντιμετώπιση των θεμάτων.

Για την επίλυση των θεμάτων να χρησιμοποιήσετε αρχικά το πρόχειρο, εκτός εάν είστε σίγουροι 100% για την λύση ενός θέματος. Αν για κάποιο θέμα δεν έχετε κάποια ιδέα ή στρατηγική για την επίλυσή του τα πρώτα 10΄ ενασχόλησής σας με αυτό, αφήστε το για το τέλος. Στόχος σας είναι , να έχετε ασχοληθεί τουλάχιστον μια φορά με τα θέματα που πρέπει και να έχετε λύσει το μεγαλύτερο μέρος τους.

Αν κάποιο ζητούμενο δεν το θυμάστε ακριβώς, αλλά περίπου, προσπαθήστε με το δικό σας τρόπο να το διατυπώσετε. Έτσι θα έχετε σίγουρα λιγότερες βαθμολογικές απώλειες, ίσως και καθόλου απώλειες.
Προσοχή στις μουτζούρες, για αυτές υπάρχει το πρόχειρο.
ΠΡΟΣΟΧΗ!! Όταν λύνετε ένα θέμα στο πρόχειρο, το αντιγράφετε αμέσως στο καλό, γιατί μόνο τότε μετράει ως λυμένο και παίρνει βαθμούς.
Αν κατά τη διάρκεια της εξέτασης αισθανθείτε ότι γνωρίζετε κάποιο θέμα, αλλά τη συγκεκριμένη στιγμή δεν το θυμάστε, τότε ασχοληθείτε με κάποιο άλλο και επιστρέφετε σε αυτό αργότερα. Αν το συγκεκριμένο θέμα είναι το τελευταίο, τότε μην πανικοβληθείτε. Προσπαθήστε να αδειάσετε το μυαλό σας, κλείνοντας τα μάτια και μην σκέφτεστε καθόλου το συγκεκριμένο θέμα. ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ!! Η λύση σε ένα δύσκολο πρόβλημα δίνεται όταν δεν το σκέφτεστε.
Όταν τελειώσετε κάντε ένα καλό έλεγχο των απαντήσεών σας, για τελευταία επαλήθευση και διόρθωση.