Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ. «Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο».

Στο πλαίσιο των δράσεων που αφορούν το μάθημα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, προσκλήθηκε στο Γυμνάσιο Κονταριώτισσας εκπρόσωπος της Διεύθυνσης Αστυνομίας Πιερίας, προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου στο πολύ ενδιαφέρον αλλά και άξιο πολλής προσοχής θέμα, αυτό της Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο. Συγκεκριμένα, την Παρασκευή 19 Απριλίου 2024, επισκέφθηκε το Σχολείο μας ο Αστυνόμος Β΄ κος Τζάγκας Θεόδωρος, ο οποίος μίλησε για την χρησιμότητα και γοητεία του Διαδικτύου, ταυτοχρόνως όμως και για τους κινδύνους που αυτό κρύβει. Έκανε λόγο για το ηλεκτρονικό έγκλημα και, συγκεκριμένα, για την παραπληροφόρηση, τα προσωπικά δεδομένα και τον κίνδυνο παραβίασής τους, το ακατάλληλο περιεχόμενο, τις ηλεκτρονικές απάτες, την παραβίαση του απορρήτου, τα παράνομα παίγνια, την διακίνηση ναρκωτικών, αλλά και για άλλα εγκλήματα παγίδευσης, όπως η παιδική πορνογραφία, η προσβολή της γενετήσιας αξιοπρέπειας και η εμπορία ανθρώπων. Ξεχωριστή αναφορά έγινε από τον κο Τζάγκα στις αναρτήσεις που δημοσιεύονται στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης﮲ όλοι, επεσήμανε – ιδιαιτέρως όμως οι ανήλικοι μαθητές και μαθήτριες – πρέπει να επιδεικνύουμε την δέουσα προσοχή σε ό,τι αφορά τις δημοσιεύσεις μας και την αποστολή φωτογραφικού υλικού, ακόμη και σε φίλους μας. Εάν το υλικό αυτό, τόνισε, δεν έχει τον κατάλληλο αποδέκτη, τότε μπορεί να αποτελέσει μέσο εκβιασμού και προσβολής της γενετήσιας αξιοπρέπειας του αποστολέα.  Ο ομιλητής επέστησε την προσοχή στο ότι όλα τα παραπάνω αποτελούν εγκλήματα, διώκονται ποινικά και ολοκλήρωσε την παρουσίασή του με συστάσεις για την επίδειξη της απαραίτητης προσοχής, ώστε το Διαδίκτυο να αποτελεί μέσο χρήσιμο και βοηθητικό στην πρόοδό μας.