Κτήριο

Το Γυμνάσιο Κονταριώτισσας στεγάζεται σ΄ ένα διώροφο κτήριο κτισμένο το 1985. Στην αρχή συστεγαζόταν με το Λύκειο Κονταριώτισσας, το οποίο μεταφέρθηκε σε δικό του κτήριο το 2014. Από τότε το κτήριο ανήκει εξολοκλήρου στο Γυμνάσιο.

DSC_1329

Στο διώροφο κτήριο στην είσοδο του χωριού Κονταριώτισσας λειτουργούν 13 τμήματα ενώ υπάρχει δυνατότητα να λειτουργήσουν 15 (5 τμήματα σε κάθε τάξη). Επίσης υπάρχουν χωριστές αίθουσες για τα γαλλικά, τη μουσική και τη γυμναστική ενώ τα εργαστήρια τεχνολογίας, πληροφορικής και εικαστικών λειτουργούν σε δικούς τους οργανωμένους χώρους. Υπάρχει επίσης και μια αίθουσα δραστηριοτήτων στην οποία καθηγητές και μαθητές παίζουν πιγκ-πογκ.

Στο ισόγειο του κτηρίου βρίσκεται το γραφείο Διευθυντή, το γραφείο Υποδιευθυντών και το γραφείο Καθηγητών. Στη είσοδο του κτηρίου βρίσκεται η αίθουσα εκδηλώσεων. Στο ισόγειο επίσης βρίσκεται και το κυλικείο του σχολείου.

DSC_1327

Στον μεγάλο προαύλιο χώρο υπάρχει το κτήριο του παλιού δημοτικού σχολείου, χτισμένο από το 1960, το οποίο μετατράπηκε το 2009-2010 σε σύγχρονη σχολική βιβλιοθήκη. Η βιβλιοθήκη διαμορφώθηκε στο πλαίσιο του Γ’ ΚΠΣ σύμφωνα με τις διεθνείς προδιαγραφές για τις βιβλιοθήκες.

Ένα μεγάλο τμήμα του προαύλιου χώρου καλύπτεται από γήπεδα μπάσκετ και βόλεϊ ενώ υπάρχουν υποδομές για αθλήματα στίβου.