Το Γυμνάσιο Κονταριώτισσας στο Αρχαίο Δίον.

Την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου 2024 το τμήμα Β4 του Γυμνασίου Κονταριώτισσας συμμετέσχε στο πρόγραμμα βιωματικής μουσειακής αγωγής «Ανακαλύπτοντας το Αρχαίο Δίον». Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος  περιηγήθηκαν τους χώρους του Αρχαιολογικού Μουσείου, όπου είχαν την χαρά να γνωρίσουν τα μυστικά της Επιγραφικής και να προσπαθήσουν οι ίδιοι να αποκρυπτογραφήσουν κάποιες από αυτές. Στην συνέχεια επισκέφθηκαν την Συλλογή με τα νομίσματα που βρέθηκαν στο Δίον, τα οποία  καλύπτουν την εποχή του Φιλίππου Β΄ μέχρι τον 4ο μ.Χ. αι. Η συλλογή λειτούργησε και ως αφορμή να δουν ξανά στον χάρτη την εκστρατεία του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην Ασία και να δουν τις πόλεις τις οποίες ίδρυσε. Η αρχαία ύδραυλις, που ανακαλύφθηκε στο Δίον το 1992 και χρονολογείται τον 1ο π.Χ. αι., γοήτευσε τα παιδιά﮲ μάλιστα, με την βοήθεια της τεχνολογίας, είχαν την ευκαιρία να ακούσουν και τον σημερινό της «απόγονο», το εκκλησιαστικό μουσικό όργανο. Την παράσταση έκλεψε, όμως, η επίσκεψη – εντός του Μουσείου – στο άγαλμα της Ίσιδας. Εκτός από τις πληροφορίες για την θεά και το άγαλμα, τα παιδιά έζησαν τον βιωματικό χαρακτήρα του προγράμματος, καθώς κάποιες μαθήτριες, εθελοντικά, αναπαρέστησαν την εικονιζόμενη μορφή φορώντας και την ανάλογη ενδυμασία! Πριν την επίσκεψη στο αρχαιολογικό πάρκο, οι μαθητές και οι μαθήτριες συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας.

Με την επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο οι μαθητές και οι μαθήτριες μπόρεσαν , μέσω των ανασκαφικών ευρημάτων, να αντιληφθούν τον τρόπο ζωής, την καθημερινότητα και την αίγλη της αρχαίας πόλης και των ιερών της, μιας πόλης της οποίας η ζωή διήρκεσε σχεδόν μία χιλιετία. Την διδακτική μας επίσκεψη υποστήριξε με τις γνώσεις και την προσφορά του ο Εκπαιδευτικός κος Πάρις Παπαγεωργίου, υπεύθυνος της υλοποίησης του προγράμματος για τα σχολεία. Η γλαφυρότητα και ζωηρότητας της περιγραφής του ενθουσίασαν τα παιδιά, που συμμετείχαν ενεργητικά στην ξενάγηση.