Τουριστικός Οδηγός

Ένας θεϊκός προορισμός, με την απέραντη φυσική ομορφιά του, τον αρχαιολογικό πλούτο και τις πολλές δραστηριότητες στη θάλασσα και το βουνό. Για διακοπές με ασφάλεια, 70 χιλιόμετρα ακτές, ένας προορισμός, χιλιάδες επιλογές.

Κατερίνη (πρωτεύουσα της Π.Ε. Πιερίας)

Λιτόχωρο (έδρα του Δήμου Δίου – Ολύμπου)

Ο Μαγευτικός Δήμος Δίου – Ολύμπου

Ακτές Πιερίας

Αρχαιολογία  – Μουσεία

Πολιτισμός

Όλυμπος, το Βουνό των θεών

Χριστιανικά Μνημεία – Μοναστήρια

Παραδοσιακοί Οικισμοί

Τοπικά Προϊόντα

Τοπική Ιστορία

Μυθολογία

Το σχολείο μας βρίσκεται στην Κονταριώτισσα, που ανήκει στο Δήμο Δίου – Ολύμπου (της Π.Ε. Πιερίας). Οι μαθητές του σχολείου προέρχονται από την Κονταριώτισσα και από τα γειτονικά χωριά. Συγκεκριμένα:

Αγ. Σπυρίδωνας

Βροντού

Δίον

Καρίτσα

Κονταριώτισσα

Νέα Έφεσος

Πλατανάκια

.

Το παραπάνω βίντεο αποτελεί παραγωγή του 5ου Γενικού Λυκείου Κατερίνης:

Πιερία: Ο απόλυτος προορισμός  για όλες τις εποχές, ο δικός σου προορισμός, ένας ξεχωριστός τόπος. Ένας μοναδικός προορισμός για σένα, που δεν ψάχνεις απλά ένα καινούριο προορισμό αλλά το ιδανικότερο. Που μπορεί να συνδυάσει το μύθο με την ιστορία, την περιπέτεια με την διασκέδαση, την φύση με τον πολιτισμό. Γιατί λαχταράς  κάτι πέρα από τα συνηθισμένα, να ζήσεις εμπειρίες πρωτόγονες. Να νιώσεις βαθιά,  στο είναι σου το άγγισμα της φύσης, να ζήσεις και να χαίρεστε την κάθε σου στιγμή.