Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας: «Οι Σχέσεις στην Εφηβεία», «Μεγαλώνοντας και αλλάζω: τι μου συμβαίνει».

Στο Γυμνάσιο Κονταριώτισσας, στο πλαίσιο της υλοποίησης του Προγράμματος Αγωγής Υγείας, πραγματοποιήθηκαν τρεις (3) ενημερωτικές επισκέψεις, μία για κάθε Τάξη του Σχολείου, από τα μέλη του υγειονομικού προσωπικού του Κέντρου Υγείας Λιτοχώρου, τις κυρίες Μησιάκα Δάφνη, Μαία και Μόκα Ιωάννα, Νοσηλεύτρια. Οι εισηγήσεις πραγματοποιήθηκαν την 21η Φεβρουαρίου για την Β΄ Τάξη, με θέμα: «Οι Σχέσεις στην Εφηβεία», την 26η Φεβρουαρίου για την Α΄ Τάξη και την 4η Μαρτίου για την Γ΄ Τάξη με θέμα: «Μεγαλώνοντας και αλλάζω: τι μου συμβαίνει».

Οι εισηγήτριες με μεγάλη διάθεση και υπομονή παρείχαν στα παιδιά πολύτιμες γνώσεις και συμβουλές σε θέματα που απασχολούν τους εφήβους και χάρη στην αμεσότητα του λόγου τους, με τον οποίο απευθύνθηκαν στα παιδιά, κατόρθωσαν να μετατρέψουν την τυπική ενημερωτική συνάντηση σε εποικοδομητική εμπειρία για τους μαθητές και τις μαθήτριες, καθώς έδωσαν σε αυτούς την ευκαιρία να υποβάλουν με θάρρος τα ερωτήματά τους και να βρουν απαντήσεις στις απορίες τους.