Ενεργειακή αναβάθμιση

Το σχολείο συμμετέχει στο Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Μακεδονίας-Θράκης «Δράσεις βελτίωσης ενεργειακής απόδοσης με τη συγχρηματοδότηση Ελλάδας και Ευρωπαϊκής Ένωσης». Συγκεκριμένα με φορέα υλοποίησης το δήμο Δίου-Ολύμπου αναπτύχθηκε στο σχολείο το πρόγραμμα «Ενεργειακή Αναβάθμιση Γυμνασίου-Λυκείου Κονταριώτισσας».

Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος το χειμώνα του σχολικού έτους 2015-16 το κτήριο του Γυμνασίου Κονταρώτισσας αναβαθμίστηκε ενεργειακά. Οι παρεμβάσεις αφορούσαν τη μόνωση του κτηρίου, τη θέρμανση και το φωτισμό.

Συγκεκριμένα  έγινε αντικατάσταση των παλιών κουφωμάτων με νέα κουφώματα αλουμινίου με διπλό τζάμι. Έγινε κέλυφος εξωτερικό από μονωτικό υλικό πάχους 10 εκατοστών το οποίο «αγκάλιασε» εξωτερικά όλο το κτήριο. Το υλικό αυτό στη συνέχεια σοβατίστηκε και βάφτηκε, γεγονός που συντέλεσε και στην αισθητική αναβάθμιση του κτηρίου. Κάτω από την στέγη του κτηρίου η  τσιμεντένια πλάκα καλύφθηκε με στρώμα πετροβάμβακα  που σε συνδυασμό με την εξωτερική μόνωση και τα νέα κουφώματα  θωράκισαν το κτήριο από τις θερμικές απώλειες.

Προστεθήκαν επίσης εξωτερικά περσίδες σε όλα τα κουφώματα της νότιας και ανατολικής όψεως του κτηρίου γεγονός που βοηθά σημαντικά το σωστό φυσικό φωτισμό του κτηρίου.

Εσωτερικά του κτηρίου έγινε αντικατάσταση όλων των απαρχαιωμένων λαμπτήρων φθορισμού με νέους  συγχρόνους λαμπτήρες, οι οποίοι  με τη βοήθεια αισθητήρων κίνησης και φωτός, δίνουν σε κάθε χώρο το κατάλληλο φως που χρειάζεται, με την μικρότερη δυνατή κατανάλωση. Τοποθετηθήκαν σε κάθε αίθουσα ανεμιστήρες οροφής οι οποίοι με τη λειτουργία τους βοηθούν στην καλύτερη κατανομή της θερμότητας σε κάθε χώρο και συνεπώς συμβάλουν στην  εξοικονόμηση ενέργειας.

Για τον καλύτερο εξαερισμό των αιθουσών έχουν τοποθετηθεί μηχανισμοί που μπορούν να εισαγάγουν ή να εξαγάγουν τον αέρα αναλόγως των συνθηκών που επικρατούν.

Ήδη από τις πρώτες μέρες που το κτήριο αναβαθμίστηκε ενεργειακά οι εσωτερικοί χώροι του γυμνασίου έχουν μια εντελώς διαφορετική συμπεριφορά σε θερμοκρασιακές μεταβολές, ενώ η κατανάλωση καυσίμου για την θέρμανση του κτηρίου έχει μειωθεί σημαντικά.