Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης  – Σχολικό έτος 2020-2021

Γυμνασίου Κονταριώτισσας

κατά το σχολικό έτος 2020-2021

Α. Ταυτότητα Σχολικής Μονάδας

Το Γυμνάσιο Κονταριώτισσας βρίσκεται 12 χιλιόμετρα νοτιοδυτικά της πόλης της Κατερίνης, στους πρόποδες του Ολύμπου. Αποτελείται από μαθητές/-τριες έξι αγροτικών χωριών. Το μαθητικό δυναμικό του σχολείου είναι 307 άτομα εκ των οποίων το 10% είναι αλλοδαποί και το εκπαιδευτικό προσωπικό περίπου 30. Στο σχολείο λειτουργεί Τμήμα Ένταξης για να καλύψει τις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών (6%). Η Διοίκηση με Διευθυντή και δύο Υποδιευθυντές καθώς και ο Σύλλογος διδασκόντων είναι άρτια καταρτισμένοι για το διοικητικό και εκπαιδευτικό- παιδαγωγικό τους έργο. Το σχολείο ιδρύθηκε το 1978. Το σημερινό κτήριο κατασκευάστηκε το 1985.Το 2016 έγινε ενεργειακή αναβάθμιση. Έχει πολλές και αρκετά εξοπλισμένες αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια, κτήριο βιβλιοθήκη καθώς και τεράστιο αύλειο χώρο με αθλητικές εγκαταστάσεις και πολύ πράσινο. Η λειτουργία κατά το σχολικό έτος 2020 – 2021 ήταν δια ζώσης και εξ αποστάσεως λόγω πανδημίας.

Ολόκληρο το κείμενο της Αξιολόγησης: εδώ