Συλλογικός Προγραμματισμός Σχολικής Μονάδας

Σχέδιο Δράσης

Ο στόχος της δράσης είναι η ανάπτυξη πρωτοβουλιών για συμμετοχή και προετοιμασία μαθητών σε μαθητικούς εκπαιδευτικούς διαγωνισμούς. Οι εκπαιδευτικοί της 1ης (πρώτης) ομάδας αναλαμβάνουν με το σχέδιο δράσης να παροτρύνουν τους μαθητές/τις μαθήτριες του Γυμνασίου Κονταριώτισσας να συμμετάσχουν σε μαθητικούς διαγωνισμούς εκπαιδευτικού περιεχομένου. Οι εν λόγω διαγωνισμοί που προκηρύσσονται από το Υπουργείο Παιδείας ή από αρμόδιους φορείς όπως για παράδειγμα, η Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, το ΑΠΘ, η Μαθηματική Εταιρεία κ.ά. απευθύνονται στο σύνολο των μαθητών του σχολείου, οι οποίοι ενθαρρύνονται να διαγωνιστούν με συμμαθητές τους από άλλα σχολεία. Επίσης, καλούνται να συμμετέχουν σε εσωτερικούς – ενδοσχολικούς διαγωνισμούς που διενεργούνται στο πλαίσιο λειτουργίας της σχολικής μονάδας όπως για παράδειγμα αθλητικοί αγώνες, ένας διαγωνισμός για τη δημιουργία graffiti σε φορητούς πίνακες ή ένας ποιητικός διαγωνισμός με επίκαιρα θέματα.

Ολόκληρο το κείμενο του Συλλογικού Προγραμματισμού του σχολείου μας: εδώ