Αναστολή λειτουργίας όλων των σχολείων μέχρι 29/03/2021

Απόφαση: Αναστολή λειτουργίας όλων των σχολείων της χώρας μέχρι 29 Μαρτίου

Η διδασκαλία θα συνεχιστεί μέσω τηλεκπαίδευσης. Την απόφαση αυτή έλαβε η Κυβέρνηση μετά από εισήγηση της Επιτροπής του υπουργείου  Υγείας, είπε ο Ν. Χαρδαλιάς.

Πιο συγκεκριμένα, η Επιτροπή εισηγήθηκε η εκπαιδευτική διαδικασία σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες, Πρωτοβάθμια – Δευτεροβάθμια, να συνεχιστεί υπό το καθεστώς τηλεκπαίδευσης μέχρι τις 29 Μαρτίου σε όλη την επικράτεια.

Κατά το διάστημα αυτό θα επικαιροποιηθούν τα υγειονομικά πρωτόκολλα με αφορμή την αύξηση της μεταδοτικότητας, την κυκλοφορία των νέων μεταλλάξεων, την αύξηση επιδημικών εξάρσεων στις σχολικές μονάδες πέρα από το αναμενόμενο για τις συγκεκριμένες ηλικιακές ομάδες σε περιοχές που λειτουργούσαν δια ζώσης, προτείνοντας την ενίσχυση της διαδικασίας του testing στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές, προκειμένου να αρχίσει η δια ζώσης εκπαίδευση κατά τον ασφαλέστερο δυνατό τρόπο.

Σημειώνεται ότι από το μέτρο εξαιρούνται τα Ειδικά Σχολεία, τα οποία συνεχίζουν να λειτουργούν δια ζώσης.

πηγή: https://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/