ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΟΡΙΓΚΑΜΙ

Εύχομαι πρώτα απ όλα να είμαστε όλοι καλά, γεροί δυνατοί και ψύχραιμοι!

Παρακάτω θα βρείτε υλικό (βιντεάκια & συνδέσμους) καθώς και ασκήσεις – δραστηριότητες για το χρονικό διάστημα που το σχολείο θα παραμείνει κλειστό λόγω  κορονοϊού COVID-19 για το μάθημα των Εικαστικών.

.
Τώρα που έχουμε άφθονο χρόνο στο σπίτι, μπορούμε να ασχοληθούμε με κατασκευές που θα μας βοηθήσουν να χαλαρώσουμε, να ηρεμήσουμε, να διασκεδάσουμε και να ξεφύγουμε λίγο από τη συνεχή ενασχόληση μπροστά στις οθόνες των κινητών μας και των υπολογιστών.
ΘΕΜΑ:  ΠΡΩΤΟ: ΟΡΙΓΚΑΜΙ!
Οριγκάμι είναι η τέχνη να φτιάχνεις γλυπτά διπλώνοντας ένα τετράγωνο κομμάτι χαρτί.
.
Στάδιο Α: Θεωρητικό πλαίσιο:
.
1. Μια συγκινητική ιστορία που έκανε το οριγκάμι πολύ γνωστό στο σύγχρονο κόσμο.
2. Ιστορία
Διαθέσιμη εδώ: http://www.origami.gr/history.htm
Στάδιο Β: Κατασκευές
Κατασκευή Γερανού ΟΡΙΓΚΑΜΙ
.
Από το πιο απλό οριγκάμι… τη γνωστή σε όλους μας βαρκούλα… τη θυμίζω εδώ

.

Μέχρι περίτεχνες κατασκευές που θα βρείτε μόνοι σας στο youtube με αναλυτικές οδηγίες…
Δραστηριότητα Α
.
Φτιάξτε τις όμορφες κατασκευές σας (όποιο σχέδιο θέλετε εσείς). Χρησιμοποιώντας μόνο ένα τετράγωνο κομμάτι χαρτί…. Φωτογραφίστε τις και στείλτε τις στο  e-mail :   tinatsi@yahoo.gr
.
Για να τις παρουσιάσουμε στο site του σχολείου μας.
.
Θυμηθείτε πως ο τρόπος που θα στήσουμε την κατασκευή μας, το πως θα τη φωτίσουμε και το πως θα τη φωτογραφίσουμε παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.
.
Στείλτε μου λοιπόν όμορφες και καλοστημένες φωτογραφίες των έργων σας:
Τσιγκάνου Αικατερίνη
tinatsi@yahoo.gr

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΟΡΙΓΚΑΜΙ
Φωτογραφίες με ευαισθησία και άποψη των γλυπτών μας οριγκάμι.
.
Δείτε τα έργα των μαθητών: εδώ