Ιστορία – Γ’ Γυμνασίου

Προς όλους τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου

Αγαπητοί μου μαθητές στην Τρίτη τάξη του Γυμνασίου Κονταριώτισσας, εύχομαι να είστε όλοι καλά στην υγεία σας και να τηρείτε τα μέτρα προστασίας κατά του κορονοϊού. Ο τελευταίος είναι και η αιτία για την οποία το μάθημά μας θα γίνεται από εδώ και στο εξής μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου μας. Εδώ θα βρίσκετε το υλικό για τα επαναληπτικά μαθήματα στην ιστορία και ελπίζω να αφιερώσετε πολύ ή λίγο χρόνο στη μελέτη του. Σας δίνω κάποιες συμβουλές-οδηγίες για να προχωρήσετε. Στην επανάληψή μας θα ξεκινήσουμε από την τελευταία ενότητα (28η) που διδαχθήκατε και θα πάμε προς τα πίσω.

Α. Μπορείτε να ανοίξετε το βιβλίο τη συγκεκριμένη ενότητα (π.χ. 28η) και να διαβάσετε το μάθημα. Ό,τι έχω μαρκάρει με κόκκινο χρώμα είναι βασικό για την κατανόηση της ενότητας.

Β. Στη συνέχεια μπορείτε να δείτε το βίντεο που σας δίνω με την υπερσύνδεση.  Εκεί στο YouTube έχει κι άλλα σχετικά βίντεο με το θέμα μας (ειδικά στη Μηχανή του χρόνου ή και στη σειρά «Εμείς οι Έλληνες). Αν έχετε όρεξη, μπορείτε να παρακολουθήστε κάτι σχετικό παρέα με κάποιο μέλος της οικογενείας σας και να το συζητήσετε μετά.

Γ.  Μετά σας δίνω πηγές κι άλλο υλικό για όσους θέλουν να μελετήσουν κάτι παραπάνω.

Δ. Στο τέλος σας δίνω κάποιες εργασίες – ασκήσεις, πιο πολύ για να εξετάσετε τον εαυτό σας και (γιατί όχι) να τον βαθμολογήσετε εσείς. Περιμένω να μου πείτε τον βαθμό σας!!

Αυτά για την ώρα και καλή αρχή!

Σύνδεσμός: 1ο Επαναληπτικό Μάθημα: Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου

Ο καθηγητής σας